Tesisler

2001 yılından bu yana çalışmalarını, 6000 metrekare kapalı alana sahip, modern ve hijyenik koşullar altında üretim yapılan Merter’deki tesislerinde sürdürmektedir. Faruk Güllüoğlu üretim tesislerinde günlük baklava üreterek mağazalara taze baklava göndermektedir. Bunun yanı sıra, poğaça, börek, kek, kurabiye, pasta, süslü tatlı ürünlerini de bu tesiste üretmektedir. Baklava üretim tesisi yanı sıra yine Merter’de farklı alanda yer alan 1000 metrekarelik lokum üretim tesisi bulunmaktadır. Şerbetli tatlılar, unlu mamüller, yaş ve kuru pastalar, lokumlar, spesiyal çikolata çeşitleri ile yaklaşık 580 çeşit ürün grubunu üstün kalitede üretmenin gururunu yaşamaktadır. Güçlü Ar-Ge kadrosu ile en güzel lezzetleri buluşturup müşterilerin keyif almasını önemsemektedir.

 

 1993 yılından beri yurtdışında, 1994 yılından beri de Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren Faruk Güllüoğlu ürünlerindeki lezzetin oluşumunda en büyük faktör kaliteli, güvenli ve tüketici sağlığının ön planda tutulduğu bir üretimin gerçekleşmesidir.

 

Faruk Güllüoğlu güvenli gıda üretimi için tedarikçi seçimi ve kaliteli hammadde alımından başlayarak ürünün tüketiciye ulaştığı son noktaya kadar gıdayı takip altına alan, gıdanın kimyasal, fiziksel, biyolojik olarak bütün önlemlerin alınmasını öngören bir sistem uygulamaktadır.

 

Kurumsal kimliğin göstergesi olan ISO 22000 kalite yönetim sistemi belgesine sahiptir.

 

Bütün bunların yanı sıra Gaziantep’in Kilis ilçesinde kurmuş olduğu 4000 metrekaresi kapalı alan olmak üzere 10000 metrekare alana sahip yeni fabrikasında“Lalin” markası ile 150’nin üzerinde farklı çeşit ürün üreterek faaliyet göstermektedir.Yaklaşık 50 kişinin çalıştığı Kilis’teki fabrika, günlük 30 ton reçel, 5 ton fındık kreması ve 3 ton helva üretecek kapasiteye sahiptir. Lalin markasıyla 82 çeşit reçel, 16 çeşit tahin ve pekmez, 4 çeşit tahinli fındık kreması, 3 çeşit kakaolu fındık kreması ve toplam 3 çeşit cevizli sucuk ve nar ekşisi üretimi yapılmaktadır.