Kalite

Baklava Hamurundaki İncelik

 

Baklavanın görsel güzelliğinin en önemli belirtisi, hamur katmanlarının inceliğindedir. Baklava için özellikle Harran ovası buğdayından elde edilen, sert buğday adı verilen un tipi kullanılır. Özelliği buğday proteini olarak bilinen gluten oranının bu tipte yüksek değerde olmasıyla, hamura sert yapı vererek daha çıtır bir baklava yapımını sağlar. Baklava hamur yufkalarının ince olması sadece hamur bileşenlerine bağlı değildir. Baklava hamuru; ustalarımızın elinde yaklaşık 12 dakika boyunca mikron inceliğinde açılarak inceltilir. 

 

Antep Fıstık

 

Baklava yapımında renk ve aromasının uygunluğu nedeniyle iç Antep fıstık kullanılmaktadır. Yıllık hava sıcaklıklarına göre Temmuz ayı sonu Ağustos ayı başındaki ilk toplanan fıstık; renk, koku ve tat bakımından en kaliteli fıstıktır. Antep yöresinin özellikle Barak Ovasında yetişen bu fıstıklar, ağacından tam olgunlaşmadan toplanır. Yıllardır çalıştığımız özel tedarikçilerimiz; fıstıkları toplatarak bizim için depolarlar. Böylece bütün sene boyunca yüksek kalite fıstık kullanmış oluruz. Sezon sonuna doğru fıstığın kalitesinde azalma başlar.

 

Sade Yağ

 

Baklavada aroma oluşumunu ve hamurun üst katmanlarındaki hacmi sağlayan en önemli unsur sade yağdır. Sade yağ; özellikle koyun sütünden elde edilen içerisinde %99 oranında süt yağı içeren üründür. Tereyağı %80-82 oranında süt yağı içerirken,sade yağ ondan daha kaliteli yağ oranına sahiptir. Baklavalarımızda özellikle Nisan-Mayıs aylarında Urfa ovasında beslenen koyunların sütlerinden elde edilen sade yağ kullanılmaktadır. İlkbaharın gelişiyle taze yeşilliklerle beslenen koyunların sütleri, aroma açısından oldukça zengindir. Bu nedenle bu sütlerden elde edilen yağlar yine yıllardır çalıştığımız tedarikçilerimiz tarafından özenle toplatılarak özel tesislerinde dolum yaptırılarak bizim için biriktirilir. Böylece Antep fıstıktaki gibi bütün sene boyunca aynı kalitede sade yağ kullanmış oluruz.

 

Spesiyal Çikolata

 

Alman çikolata şefi ile birlikte Ar-ge si yaklaşık 5 yıl süren çalışmalar neticesinde; Belçika usulü yaklaşık 40 farklı tattan oluşan 100'ü aşkın spesiyal pralin dolgulu butik çikolata üretimimiz bulunmaktadır. Her ürünümüzde olduğu gibi bu üründe de el işçiliğimizdeki sanatı kullanmaktayız. Hammaddesini Belçika’dan özel olarak temin edip, %100 kakao yağı kullanmaktayız. İnsanlara bitkisel yağlı çikolata yerine “gerçek” çikolata tadını sunmaya çalışmaktayız.

 

Cafe & Restaurant

 

İşini tutkuyla yapan Faruk Güllüoğlu,  Faruk Güllüoğlu İstanbul konseptinde Türk ve Dünya mutfağından seçme yemeklerini en iyi  malzemelerini kullanarak hazırlamaktadır. Tüm ürünlerinde “gerçek  ve kaliteli malzeme” kullanarak  hazırladığı yemeklerini müşterilerine sunarken, üretimin her aşamasında kalite ve hijyen standartlarını büyük bir özenle uygulamaktadır.Geleneksel ve modern damak zevkini tek potada eritip mükemmelleştiren Faruk Güllüoğlu’nun başarısındaki en önemli faktör, üretimden satışa kaliteyi her zaman en üst düzeyde tutmasıdır.

 

Lokum

 

Modern pişirme teknikleri kullanılarak geleneksel Türk tatlarımızdan olan lokumu Faruk Güllüoğlu kalitesiyle yorumlayarak 40’a yakın ürün üretmekteyiz. Ürün tat ve görünümüne destek sağlayan aroma ve renklendiricilerin çoğu doğal olmakla birlikte Türk Gıda kodeksinin izin verdiği miktarların en alt limitini ürünlerimizde kullanılmaya önem göstermekteyiz. Ürünlerimizin hiçbirinde koruyucu madde bulunmamaktadır.