Faruk Güllüoğlu Tarihi

1993 yılı Faruk Güllü için bir dönüm noktası olmuştur. Dönemin Cumhurbaşkanı Sn. Turgut ÖZAL Azerbaycan’a bir gezi düzenlemiştir ve Faruk Güllü de bu geziye katılmıştır. Faruk Güllü orada çeşitli temaslarda bulunmuş, pazardaki boşluğu görerek Güllüoğlu mağazası için ön görüşmelerini yapmıştır. Seyahat dönüşü bu konuda ağabeyi ile görüş ayrılığı yaşamış ve Azerbaycan’ da verdiği sözü tutmak amacıyla babasından müsaade alarak şirketten ayrılmış ve ilk mağazasını Bakü’de Kasım 1993’te açmıştır. O yıllar Azerbaycan için zordur. Baklava yapabilmek için pek çok zorlukla karşılaşmış fakat bu zorluklar Faruk Güllü’yü Bakü’ye geldiği için hiçbir zaman yıldırmamıştır. Orada kazanılan her kuruşun bereketli olduğuna inanmış ve bu azimle çalışmış, kaliteden ödün vermeden, markayı ülke halkına tanıtmıştır.

 

 

Şu an Azerbaycan’da da Türkiye gibi baklava denilince ilk akla gelen Güllüoğlu baklavasıdır. Bunda Faruk Güllü’nün büyük emeği vardır. Azerbaycan’da geçen zorlu günlerden sonra Türkiye’de de büyüme kararı veren Faruk Güllü İstanbul’daki ilk tesisini ise, 1994 yılında Bakırköy’ de kurmuştur. Burada elde ettiği başarı ile gittikçe ünü yayılmış ve Bakırköy’ü sıra sıra şubeler izlemiştir.

 

Bakü’deki imalat ve satış mağazası ile başlayan yurtdışındaki faaliyetlerine de kesintisiz olarak devam eden Faruk Güllü; yurtdışı büyümesini Kasım 2009’da Estonya’nın başkenti Tallinn ve 2015 Mart ayında Kıbrıs Lefkoşa mağazalarını hizmete açarak devam ettirmiştir.